Play Therapy- to terapia zabawą
Poprzez bawienie się terapeuci mogą pomóc dzieciom w nauczyć się bardziej adaptacyjnych zachowań w sytuacjach, w których dziecko prezentuje deficyty emocjonalne, czy społeczne.

Co i jak przygotować do Sandplay z grupą?

? Czy piaskownica i przestrzeń do pracy z grupą jest inna, czy taka sama jak w pracy indywidualnej?

? Jak zacząć pracę z grupą dzieci w piaskownicy?

? Co jest najważniejsze, a co najmniej warte uwagi?

Gdy myślę o prowadzeniu zajęć grupowych w piaskownicy, to z jednej strony czuję wielką ekscytację, a z drugiej strony- pewien niepokój. Skąd tak różne uczucia? Moja ekscytacja wynika z tego, co zobaczę w procesie grupowym podczas pracy w piaskownicy grupy dzieci oraz jakie będą procesy poszczególnych członków grupy pracujących w jednej przestrzeni. Ekscytacja też ma swoje źródła w …zabawie równoległej, którą znamy przecież z zabaw dzieci, szczególnie z młodszych grup przedszkolnych. Nie jest to bynajmniej zabawa regresywna dla starszych dzieci, lecz raczej jest to zabawa połączona z silną ekspozycją społeczną. I tutaj właśnie jest to źródło niepokoju, gdyż nie wiem, co może się wydarzyć. Przejście od zaawansowanej pracy indywidualnej do wspólnej tacki z piaskiem wymaga od członków grupy więcej zaufania, cierpliwości, wiary, zainteresowania sobą nawzajem oraz tolerancji dla postaw i zachowań innych. Nie martwcie się jednak nieprzewidywalnością w procesie grupowym w piaskownicy. Są bowiem uniwersalne potrzeby, które stoją za dobrym procesem grupowym. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo fizyczne. Z tej potrzeby grupy wynika wskazówka dotycząca organizacji miejsca i piaskownicy dla grupy: każdy członek musi czuć się bezpiecznie, tzn. musi mieć ekwiwalentny dostęp do piasku i figur.

Wielkość piaskownicy musi zostać dobrana do wielkości grupy. Zwykła piaskownica (50 cm x 70 cm)  jest w stanie zapewnić bezpieczną pracę dla 2-4 osób, które się już znają. Jeśli grupa ma być większa, wówczas warto wysypać piasek z piaskownicy na podkład (ja korzystam z kwadratowej zasłony prysznicowej) i nadać mu kształt kolisty. Następnie można podzielić to wielkie koło na taką ilość części, ile jest uczestników, co zapewni im poczucie bezpieczeństwa (ale nie skorzystamy z fazy „Storming” w procesie grupowym). To polecam na początku procesu grupowego. Gdy już proces grupowy będzie na tyle bezpieczny, by przejść do fazy „stormingu”, wówczas podział piaskownicy pozostawiam grupie. Z dziećmi grupa w piaskownicy nie powinna być większa niż 6 osobowa.
A co z figurami? Tutaj mam kilka rozwiązań. Możemy wykorzystać:
- figury dostępne w gabinecie
- figury tworzone przez dzieci z gliny lub plasteliny
- figury tworzone przez dzieci poprzez rysowanie na kamieniach tzw. otoczakach
- figury tworzone przez dzieci na  wykonanych przez terapeutę z szarej gliny „otoczakach”
- zebranie materiałów naturalnych z lasu, typu liście, szyszki, kawałki kory, mech.

Te ostatnie lubię szczególnie, bo powstają z nich niezwykłe obrazy i dzieci są zachwycone nimi i tym, co powstaje jako suma obrazów poszczególnych członków grupy. Można ją również zrobić np. w lesie wyznaczając obszar piaskownicy, czyli jej granice, na podłożu. Pamiętajcie jednak, że granice fizyczne muszą zostać jasno wyznaczone, a granice czasowe określone dla wszystkich członków grupy.

Praca z grupą w piaskownicy jest bardzo efektywna. Dynamika przeciwdziała elementom tajemnicy i izolacji. Usuwa poczucie "bycia innym", które członkowie grupy wnoszą do doświadczenia grupowego. Pojawia się również zdolność do rozwijania wglądu w doświadczenia innych, które mogą być podobne lub bardzo różne od własnych. Ta tolerancja dla różnych punktów widzenia jest kluczowa dla rozwoju empatii i szacunku dla innych. To jest możliwe właśnie w terapii grupowej w piaskownicy.

Jak znaleźć te różne punkty widzenia i jak patrzeć na pracę grupy w piaskownicy? Na co terapeuta powinien zwrócić szczególną uwagę podczas grupowej pracy w piaskownicy? Co odzwierciedlać i jak, aby uczestnicy zbliżyli się do swoich celów terapeutycznych?- o tym napiszę w kolejnym wpisie.
 

Sandplay z grupą
Dowiedz się więcej


Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Zadzwoń do nas
+48 501 460 714
Adres

PLAY THERAPY POLAND
Aleja Marszałka Jozefa Piłsudskiego 4A  lokal 2 (I piętro)
05-077 Warszawa

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU