Play Therapy- to terapia zabawą
Poprzez bawienie się terapeuci mogą pomóc dzieciom w nauczyć się bardziej adaptacyjnych zachowań w sytuacjach, w których dziecko prezentuje deficyty emocjonalne, czy społeczne.

Dlaczego warto stosować terapię Sandplay?

Dzisiaj o tym, dlaczego warto stosować terapię Sandplay. Z wcześniejszych postów wiemy, że Sandplay jest terapią dla dzieci, ale też dla dorosłych, szczególnie tych, którzy mają trudności ze zwerbalizowaniem swoich emocji. Takich osób jest bardzo wiele. W mojej praktyce spotykam głównie dzieci, ale nie brakuje też młodzieży i dorosłych, którzy życie emocjonalne traktują jak niezależny od niczego byt – zdają się nie mieć na nie wpływu.

Terapia w Piaskownicy – dlaczego warto ją wybrać?

  1. Ponieważ zabawa jest językiem klienta w każdym wieku, jak mówił Haim Ginott, miniatury są w niej odpowiednikami słów. Ten język pozwala na ekspresję siebie w sposób twórczy, artystyczny i bezpieczny. Proces terapii prowadzony z wykorzystaniem Sandplay umożliwia klientom w pełni być sobą i ze sobą. Tym samym terapia Sandplay staje się czymś więcej niż tylko symbolizacją psychiki – jest to przestrzeń do pełnego wyrażania siebie i eksploracji siebie. Terapia w piaskownicy pozwala klientom być z emocjami, których nie mogą lub boją się wyrazić. Emocje te stają się wyprojektowane na figury, na ich ułożenie, na piasek w bezpiecznej przestrzeni zapewnionej przez terapeutę, jak i na samą piaskownicę, do której terapeuta nie powinien wkładać swoich dłoni bez zgody klienta.
  2. Układanie figur w piaskownicy jest wolne od oceny, której boją się nie tylko dzieci, ale też dorośli. Lęk przed oceną często nakłada na nas maski zgodne z oczekiwaniami innych. Z czasem wyrażanie siebie staje się tożsame z chowaniem się za określoną personą. W Sandplay jest inaczej: tutaj pracuje Self, które w bezpieczny sposób jest eksplorowane i wyrażane przez osobę. Nie ma dobrych i złych obrazów w piaskownicy – każdy stanowi ilustrację emocji klienta. Pamiętam kobietę w średnim wieku, która przez godzinę siedziała przed pustą piaskownicą. Nic do niej nie włożyła, żadnej figury. W ostatnich sekundach dotknęła delikatnie kilka ziaren piasku i powiedziała: „To jest właśnie moja depresja. Mając tak wiele, nie mogę nic”. Ta kobieta z niemego uczestnika życia zmieniła się w obserwatora siebie i swoich uczuć. I to był dobry początek jej terapii.
  3. Sandplay ma również inną wartość: poprzez piasek i figury ma unikalną jakość kinestetyczną, dostarcza bezpiecznych doświadczeń sensorycznych, których szczególnie potrzebują klienci w kryzysie niezależnie od wieku. Wiąże się to z potrzebami przywiązania, relacji i bezpiecznego doświadczania. Dotykanie, przesuwanie dłoni po piasku zmniejsza niepokój klienta i pomaga w samoregulacji, bowiem bodźce dotykowe są interpretowane przez układ limbiczny jako kojące.
  4. Ostatnia część odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto stosować Sandplay? – odnosi się do bardzo zasadniczej sprawy, jaką jest relacja terapeutyczna. Piaskownica tworzy dla klienta bezpieczną przestrzeń. Niedyrektywny terapeuta, poprzez swoją akceptującą obecność, podążanie za klientem, szacunek dla jego procesu, tworzy przestrzeń do budowania ufnej relacji, do bezpiecznego doświadczania siebie przez klienta, do rozwijania zdolności klienta do symbolizacji, sublimacji, projekcji, a także abreakcji. Tu już wchodzimy w obszar traumy. Ale o tym będzie w kolejnych postach z naszego cyklu o Sandplay.

W następnym odcinku opowiemy o piaskownicy oraz piasku do Sandplay. Podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, dotyczącym tego, jaki piasek warto wybrać, gdzie go można kupić i przede wszystkim, w czym go umieścić, aby stał się inspiracją dla procesu klienta.

 

Dowiedz się więcej


Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Zadzwoń do nas
+48 501 460 714
Adres

PLAY THERAPY POLAND
Aleja Marszałka Jozefa Piłsudskiego 4A  lokal 2 (I piętro)
05-077 Warszawa

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU